Poniżej wyjaśniamy różnice między splitem a monoblokiem w pompach powietrze – woda

 

Pompa ciepła SPLIT

Pompa ciepła SPLIT posiada dwie jednostki składające się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej, która jest montowana na zewnątrz budynku jak i wewnątrz. Wymiennik ciepła jest ulokowany w jednostce wewnętrznej, natomiast parownik, sprężarka i wentylator są zamontowane w jednostce zewnętrznej. Czynnik chłodniczy, który odpowiada za przekazanie ciepła do wewnątrz, przepływa między obiema jednostkami.

 

Pompa ciepła MONOBLOK

Z kolei pompa ciepła MONOBLOK posiada jednolitą konstrukcję bez podziału na jednostki. Pompa znajduje się na zewnątrz budynku, gdzie przeprowadzana jest woda do wnętrza danego budynku. W pompach monoblok układ chłodniczy znajduje się w jednej obudowie. Monobloki są dobrze zaizolowane, więc odgłosy ich pracy są lepiej wyciszone, co sprawia większy komfort użytkownikom.

Oba typy urządzeń mogą być zasilane energią elektryczną wytworzoną w domowej instalacji fotowoltaicznej, dzięki temu wzrasta jeszcze ich konkurencyjność w stosunku do innych źródeł energii. Co ważne, zarówno pompa ciepła monoblok, jak i split doskonale sprawdza się w polskim klimacie, nie tylko w nowych ale również w modernizowanych budynkach.