REKUPERACJA

Strona główna/REKUPERACJA
REKUPERACJA2022-06-29T14:05:14+02:00

Rekuperacja Stargard, Szczecin

Co to jest rekuperacja?

Rekuperacja to energooszczędna wentylacja pomieszczeń czyli dostarczenie świeżego powietrza z zewnątrz i równocześnie wyciągnięcie powietrza zanieczyszczonego i zużytego, z wysoką zawartością dwutlenku węgla. Nawiewane powietrze jest przefiltrowane i pozbawione insektów, kurzu i większych zanieczyszczeń. Jednocześnie, w miesiącach, gdy w domu załącza się system grzewczy zaciągane z zewnątrz chłodniejsze powietrze jest ogrzewane od powietrza wyciąganego z pomieszczeń.
Stąd odzysk ciepła z wentylacji i oszczędności na ogrzewaniu. Rekuperator zapewnia domownikom stały dostęp do czystego powietrza o idealnych parametrach.

Jak działa rekuperacja?

Przez specjalną kratkę umieszczoną w ścianie budynku trafia powietrze do centrali wentylacyjnej, za pomocą wentylatorów zamontowanych w urządzeniu, które wymusza ruch powietrza do środka domu bez względu na warunki panujące na zewnątrz. Dzięki temu rekuperator działa nawet w trakcie gorących i upalnych dni, kiedy występuje niewielka różnica ciśnień między powietrzem na zewnątrz, a powietrzem wewnątrz budynku.

W centrali wentylacyjnej, powietrze to zostaje oczyszczone z niemal ze wszystkich pyłów i drobinek krążących w powietrzu. Pracę centrali wspomagają czujniki wilgotności powietrza i ciśnienia, które zapewniają stałą kontrolę warunków panujących wewnątrz budynku. Powietrze oczyszczane przez rekuperator zostaje podgrzane w centrali za pomocą ciepła odebranego z powietrza, które zostało usunięte z budynku. Nowoczesne rekuperatory mogą także obniżyć temperaturę we wnętrzu lub całkowicie wyłączyć odzysk ciepła w ciepłych miesiącach. Powietrze wywiewane w nocy wyprowadza się z pominięciem wymiennika ciepła (warunkiem jest niższa temperatura na zewnątrz niż wewnątrz). W ten sposób odbywa się naturalne chłodzenie budynku. Po oczyszczeniu i ogrzaniu lub ochłodzeniu powietrza zostaje ono rozprowadzone po wszystkich pomieszczeniach za pomocą rozdzielacza nawiewu. Wszystkie kanały powietrze są niewidoczne, ponieważ znajdują się w podłogach i ścianach budynków. Kiedy powietrze zostaje zużyte, kanałami wentylacyjnymi trafia z powrotem do rekuperatora. Tam oddaje ciepło, które jest przekazywane do powietrza napływającego, a następnie wywiewane poza budynek przez wyrzutnię.

Dzięki rekuperatorowi z filtrami i czujnikami możemy się cieszyć się czystym wnętrzem pozbawionym zapachów i alergenów, ale również nie przedostaną się także niechciane owady. Kontrola wilgotności i ciśnienia powietrza zapobiegnie również powstawaniu grzybów i pleśni.

Informacje dotyczące rekuperacji: