CENTRALNE OGRZEWANIE

Strona główna/CENTRALNE OGRZEWANIE
CENTRALNE OGRZEWANIE2021-06-25T14:38:07+02:00

Centralne ogrzewanie Stargard, Szczecin

Wybierając centralne ogrzewanie stawiamy na ekologię, oszczędność i wygodę!

Wybór centralnego ogrzewania domu czy mieszkania to kluczowa decyzja planowania naszego azylu. Od systemu grzewczego zależy między innymi nasz komfort, koszty eksploatacji oraz trwałość, które przekładają się na jakość życia.

O nowoczesnej i komfortowej instalacji  grzewczej możemy mówić jeżeli  skład jej wchodzą: kolektory, pompa ciepła, kocioł kondensacyjny czy regulator pogodowy. Zapewniają one ekologiczne i oszczędne ogrzewanie domu, a przy tym zaspokaja potrzeby najbardziej wymagających użytkowników.
Dlatego planując zmianę ogrzewania lub planując budowę domu postarajmy się zaplanować tak inwestycje by była ona przyjazna dla środowiska czyli ekologiczna, a zarazem była wygodna dla nas.

Pompy ciepła

Ekologicznym oraz najbardziej ekonomicznym spośród nowoczesnych rozwiązań stosowanych w systemie centralnego ogrzewania jest pompa ciepła. Odbiera ona energię z gruntu, wody lub powietrza i używa się jej do ogrzewania domu oraz wody użytkowej. Atutem pompy jest to, że nie wydzielają dymu, nie produkują popiołu ani żadnych szkodliwych substancji.  Mamy różne rodzaje pomp ciepła:

  • pompy gruntowe – wykorzystują energię pochodzącą z ziemi
  • pompy powietrze/woda – pobierają ciepło z powietrza, które poprzez wymiennik przekazywane jest do instalacji wodnej
  • pompy powietrze/powietrze – służy do ogrzewania pomieszczeń, a także  chłodzenia ich latem jednak nie ma funkcji podgrzewania wody użytkowej
  • hydrotermalne – wykorzystują wodę, jako źródło ciepła

Kotły gazowe

Kotły gazowe to też ekonomiczne i energooszczędne źródło ciepła dla naszego domu.  Kocioł jednofunkcyjny to taki, który może zasilać jedynie instalację centralnego ogrzewania.
Kocioł dwufunkcyjny podgrzewa wodę w sposób przepływowy (ma wbudowany przepływowy podgrzewacz c.w.u.). Oznacza to, że proces podgrzewania rozpoczyna się w chwili odkręcania kranu z ciepłą wodą. Są też takie modele, które są wyposażone w niewielki wbudowany zasobnik ciepłej wody, dzięki któremu czas oczekiwania na nią po odkręceniu kranu jest krótszy.

Nowoczesne kotły gazowe zwiększają sprawność energetyczną do poziomu 94%. Wyposażone są w aktywną kontrolę spalania i energooszczędną pompę o współczynniku efektywności energetycznej EEI≤ 0,20 z zapewniającą wysokość podnoszenia do 7 m. Ważnym udogodnieniem jest możliwość podłączenia układu sterowania kotła do sieci Wi-Fi co pozwala zdalnie kontrolować działanie kotła przez aplikację na smartfona.

Kotły olejowe

Kotły olejowe mają budowę podobną do gazowych, lecz całkiem inne palniki. Umożliwiają one rozpylenie lub odparowanie oleju, podczas którego następuje intensywne wymieszanie paliwa z powietrzem, a następnie spalenie powstałej mieszaniny. W zależności od przebiegu tego procesu rozróżnia się kilka rodzajów palników: z odparowaniem oleju, inżektorowe, wentylatorowe wysokociśnieniowe. Warunkiem zapewnienia prawidłowej pracy palnika olejowego jest stosowanie odpowiedniego oleju.

Kotły olejowe mogą być jednofunkcyjne, czyli wykorzystywane tylko do ogrzewania. Ich moc dobiera się do zapotrzebowania na ciepło. Ale mogą również pracować jako dwufunkcyjne i dodatkowo ogrzewać wodę użytkową.

System grzewczy

Decydując się na odpowiednie centralne ogrzewanie następnym wyborem jest system grzewczy. Grzejniki ścienne czy ogrzewanie podłogowe to jeden z najważniejszych wyborów, jakie musimy podjąć, decydując o instalacjach w domu. Każde z rozwiązań ma swoich miłośników.

Ogrzewanie podłogowe jako najpopularniejsze ostatnimi czasy. Jest praktycznie niewidoczne i zapewnia równomierne ciepło w całym pomieszczeniu oferując niezaprzeczalny komfort i luksus przy równoczesnym zysku w przestrzeni mieszkania. Ogrzewanie grzejnikowe opiera się zaś na umieszczonych na ścianach wymiennikach ciepła, które – bez względu na typ – zajmują niemało miejsca.
Jednak są uzupełnieniem każdego systemu grzewczego, niezależnie od tego czy źródłem ciepła jest kocioł kondensacyjny, pompa ciepła, kocioł niskotemperaturowy czy sieć ciepłownicza. Możliwe jest połączenie obu sposobów ogrzewania na przykład ogrzewanie podłogowe jest na parterze, a grzejnikowe w sypialniach na piętrze lub poddaszu.

Informacje na temat centralnego ogrzewania: