Jak wygląda serwis instalacji fotowoltaicznej?

 

Jedną z wielu zalet instalacji fotowoltaicznej jest niska awaryjność oraz bezobsługowe działanie. Jednak warto przeprowadzić serwis. Taki serwis powinno się wykonywać okresowo. Jako praktycy proponujemy dokonywać przeglądu i konserwacji instalacji fotowoltaicznej nie rzadziej niż co 2 lata.

 

Taka okresowa kontrola ma na celu nie tylko utrzymaniu instalacji fotowoltaicznej w dobrym stanie, jak również zagwarantowanie najwyższej wydajności i efektywności na lata.

 

Co zawiera taki przegląd instalacji fotowoltaicznej?

 

  • Kontrola wizualna t.j: analiza stanu modułów fotowoltaicznych, inwertera oraz innych elementów i kontroli stabilności całej konstrukcji
  • Sprawdzenie zabezpieczeń i mocowań
  • Kontrola zabezpieczeń antykorozyjnych
  • Kontrola przewodów AC oraz DC
  • Pomiar parametrów elektrycznych instalacji – w celu sprawdzenia czy podczas generowania energii nie pojawiają się ubytki
  • Szczegółowa kontrola pracy falownika

 

Omijanie przeglądów instalacji fotowoltaicznej może wiązać się m.in. z utratą gwarancji, spadkiem wydajności instalacji oraz jej krótszą żywotnością. Brak wykonanego serwisu może obniżyć wydajność instalacji fotowoltaicznej nawet o kilkanaście procent, a nawet zwiększyć rachunki za prąd i zmniejszyć przychody ze sprzedaży energii.  Dodatkowo nieserwisowana instalacja może ulegać awariom   i usterkom, co negatywnie wpłynie na bezpieczeństwo związane z eksploatacją.

Przegląd instalacji fotowoltaicznych zawsze powinien być wykonany przez wykwalifikowanych i profesjonalnych serwisantów.

 

serwis-instalacji-fotowoltaicznej