Czy pompa ciepła w bloku mieszkalnym się opłaca?

 

Pompa ciepła jest to urządzenie, które wykorzystuje energię z otoczenia do ogrzewania budynków i dostarczenia ciepłej wody użytkowej. Działa na zasadzie cyrkulacji czynnika chłodniczego, który pobiera ciepło z jednego źródła i oddaje do drugiego, wykorzystując sprężarkę i wymiennik ciepła. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z nowo powstającym budynkiem, czy z modernizacją. Zastosowanie pompy ciepła w bloku lub w kamienicy będzie zarówno oszczędne, jak i przyjazne dla środowiska.

 

Zalety pomp ciepła dla budynków wielorodzinnych

  • Energooszczędność
  • Komfort mieszkańców
  • Długoterminowa oszczędność
  • Ekologiczność

 

Co jest potrzebne, aby w mieszkaniu była zamontowana pompa ciepła, która spełnia swoją rolę ?

  • Solidna termomodernizacja – czyli ocieplenie ścian i dachu budynku, jak również wymiana okien, drzwi o niskim współczynniku przenikania ciepła;
  • Dostosowanie grzejników lub ogrzewanie podłogowe.

 

Warto również pamiętać, że przed montażem pompy ciepła w mieszkaniu, należy uzyskać zgody spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej.

Zmagając się z rosnącymi kosztami energii, wspólnoty mieszkaniowe szykują skuteczne rozwiązanie na obniżenie rachunków.

Pompy ciepła, dotychczas są kojarzone głównie z budynkami jednorodzinnymi, ale coraz częściej także montowane w budynkach wielorodzinnych, takich jak bloki mieszkalne, kamienice czy apartamenty. Wynika to z rosnącej świadomości ekologicznej i potrzeby efektywnego wykorzystywania energii.

Podsumowując, zapewnienie efektywnego ogrzewania w budynkach wielorodzinnych jest jedną z najważniejszych kwestii dla każdego właściciela oraz mieszkańców, w przeciwnym razie narażeni są na dyskomfort oraz wysokie rachunki.