BioTec – biologiczna oczyszczalnia ścieków

 

Opis ogólny przydomowej biologicznej oczyszczalnie ścieków:

Biologiczne przydomowe oczyszczalnie ścieków BioTec to sprawdzone w wielu krajach urządzenia występujące w typoszeregu od 6 do 25RLM. Cechą charakterystyczną jest bardzo prosta konstrukcja bez elementów mechanicznych i elektrycznych wewnątrz zbiornika co bezpośrednio przekłada się na niskie koszty eksploatacji i długowieczność. W BioTec nie ma zastosowanych urządzeń eksploatacyjnych jak dyfuzory, elektrozawory, pompy, a sama oczyszczalnia nie wymaga dodawania podczas eksploatacji bakterii oraz zaszczepiania złoża.

Wszystkie modele wykonane są z bardzo trwałego materiału GRP- żywicy poliestrowej wzmocnionej włóknem szklanym. W monolitycznym zbiorniku mieszczą się zarówno komory osadnikowe jak i część biologiczna ze złożem zaraszanym, dzięki czemu minimalizujemy czas oraz koszty instalacji, a urządzenia zajmują bardzo małą powierzchnię na działce.

Skuteczność działania potwierdzają testy wykonane zgodnie z normą PN-NE:12566-3+A2:2013- oczyszczalnie BioTec posiadają Europejski certyfikat CE.

oczyszczalnia-przydomowa-biotec-stargard

Zasada działania oczyszczalni ścieków:

Proces oczyszczania podzielony jest na trzy etapy i rozpoczyna się od osadnika wstępnego, gdzie gruboziarniste elementy stałe osadzają się na dnie zbiornika, zatrzymane zostają tłuszcze, a proces wspomagają bakterie beztlenowe- denitryfikacyjne. Pozbawione frakcji grubej ścieki zostają podniesione poprzez podnośnik powietrzny wyżej na złoże z tworzywa. Dzięki stałemu zraszaniu na złożu wytwarza się biomasa, która w naturalny sposób oczyszcza ścieki. Podnośnik powietrzny działa w trybie ciągłym dzięki wtłaczaniu powietrza poprzez dmuchawę, co gwarantuje przepływ cieczy nawet przy braku dopływu ścieków (np. w nocy). Oczyszczone ścieki trafiają do osadnika wtórnego, a dalej poza oczyszczalnię poprzez specjalnie zaprojektowany króciec odpływowy.

Odpływ z oczyszczalni może być grawitacyjny lub ciśnieniowy. Aby zapewnić jak największą prostotę działania i zminimalizować ilość elementów dodatkowych zalecamy stosowanie ciśnieniowego odpływu (z pompą) wyłącznie w uzasadnionych przypadkach- np. wysoki poziom wód gruntowych.

 

Eksploatacja:

Przydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków BioTec nie wymagają fachowej wiedzy podczas eksploatacji. Osadniki wstępne o dużej objętości gwarantują wywożenie osadów osadów stałych, które nie są biodegradowalne, co 12 miesięcy. Podczas eksploatacji nie wymaga się dodawania bakterii oraz zaszczepiania złoża osadem czynnym.

Wyposażenie:

Dostawa obejmuje w pełni wyposażoną oczyszcalnię ścieków wraz z pokrywą, dmuchawą, obudową dmuchawy oraz elektroniczny panel kontrolny.

 

Doświadczenia:

Biologiczne oczyszczalnie ścieków BioTec to jedne z najczęściej wybieranych rozwiązań w wielu krajach w tym między innymy w Anglii, z której pochodzi marka Klargester. Jest to sprawdzone na wielu europejskich rynkach rozwiązanie gwarantujące wygodę użytkowania oraz niskie koszty instalacji i eksploatacji.

 

Certyfikaty:

Certyfikat CE, badania zgodnie z PN-EN:12566-3+A2:2013.

 

Zalety posiadania oczyszczalnie ścieków BioTec:

  • Prosta konstrukcja bez elementów elektrycznych i mechanicznych wewnątrz zbiornika
  • Wygoda użytkowania bez dodawania bakterii
  • Usuwanie osadów do 12 miesięcy
  • Stały przepływ nawet bez dopływu świeżych ścieków
  • Bardzo mocny i trwały zbiornik z GRP
  • Zagłebienie wlotu do 150cm
  • Mała powierzchnia zabudowy
  • Certyfikat CE, zgodność z EN:12566-3

 

Informacje techniczne

 

Model BioTec 1 BioTec 2 BioTec 3 BioTec 4
Równoważna Liczba Mieszkańców [RLM] 6 12 18 25
Przepływ [l/d] 1200 2400 3600 5000
Obciążenie ładunkiem BZT5 [kg/d] 0,36 0,72 1,08 1,50
Średnica [cm] 190 190 270 270
Zagłębienie dopływu [cm] 100* 100* 100 100
Zagłębienie odpływu [cm] 110* 110* 110 110
Waga pustego zbiornika [kg] 192 217 445 470
Moc dmuchawy [W] 60 60 150 150

*Dostępne zagłębienie opcjonalnie do 150cm