Fotowoltaika na balkonie w bloku – Czy to możliwe?
Zdecydowanie tak, jest to możliwe. Instalacja fotowoltaiczna niczym się nie różni od strony technicznej i prawnej od zwykłego montażu prosumenckiego, np. od montażu fotowoltaiki na dachu budynku mieszkalnego czy gospodarczego. Podobnie składa się ona z odpowiednio dobranej ilości modułów fotowoltaicznych oraz falownika. Różnice polegają tylko na rodzaju podłączenia i wielkości instalacji. Światło słoneczne padające na moduł zostaje zamienione na prąd stały, który trafia następnie do mikrofalownika, gdzie przekształcany jest na prąd zmienny wykorzystywany do zasilania pralki, lodówki czy komputera.
Osoby chcące stworzyć instalację fotowoltaiczną na balkonie muszą wybrać mniejsze PV oraz zadbać o odpowiednie ustawienie paneli. Przy odpowiednich warunkach atmosferycznych, czas zwrotu instalacji fotowoltaicznej zamontowanej na balkonie nastąpi po ok. dziewięciu latach.
Fotowoltaika na balkonie w bloku- kto decyduje o jej montażu?
Montaż paneli fotowoltaicznej w budynkach wielorodzinnych zarządzanych przez spółdzielnie lub wspólnoty mieszkaniowe, o tym może decydować spółdzielnia i wola jej członków lub zarządu. Dlatego ważne jest ustalenie czy spółdzielnia działa jako właściciel?, czy jako zarządca?. Aby zamontować panele fotowoltaiczne konieczne jest uzyskanie zgody wspólnoty, bądź spółdzielni mieszkaniowej. Bez uzyskania zgody nie ma możliwości zainstalowania fotowoltaiki na balkonie w bloku.