Fotowoltaika do podgrzania wody – czy warto wybrać i takie rozwiązanie?

 

Instalacja fotowoltaiczna jest jednym z najkorzystniejszych rozwiązań pod względem ochrony środowiska jak i opłacalności. Zamontowane moduły można zauważyć nie tylko w dużych miastach jak i na wsiach. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że ogrzewanie wody za pomocą instalacji fotowoltaicznej jest jak najbardziej możliwe.

Fotowoltaika do ogrzewania wody jest dobrym rozwiązaniem – szczególnie dla gospodarstw domowych, w których woda jest podgrzewana za pomocą prądu. Taka instalacja jest całkowicie wystarczalna, nie trzeba się martwić rosnącymi cenami prądu i wysokimi rachunkami za prąd. Warto pamiętać, że jest to instalacja uniwersalna, która może zostać wykorzystywana do grzania wody, jak również do zasilania grzałek, mat grzewczych czy ogrzewania podłogowego.

Ogrzewanie c.w.u. panelami fotowoltaicznymi niesie za sobą dodatkowe korzyści m.in.:

  • Bezobsługowe działanie włączania czy wyłączania urządzeń
  • Bardzo niska awaryjność systemu
  • Długoletnia żywotność instalacji

Zestaw fotowoltaiczny do grzania wody składa się z paneli fototowoltaicznych  (monokrystalicznych, polikrystalicznych lub połówkowych).

Ilość paneli fotowoltaicznych jest uzależniona od zapotrzebowani na ciepłą wodę. Jednak w wielu przypadkach grzanie wody jest możliwe już przy czterech modułach. Moc takiej instalacji wynosi zazwyczaj ok. 5kW. Co więcej, montaż przeznaczonej do tego instalacji nie jest szczególnie skomplikowany.

 

 

fotowoltaika-do-pogrzania-wody

fotowoltaika-do-pogrzania-wody