Zakup i montaż magazynu energii waha się od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Rozpiętość cenowa zależy od parametrów urządzenia. Zatem należało by dobrać odpowiedni magazyn energii do instalacji pamiętając także jakie urządzenia będą z niego zasilane.

Klienci, którzy dopiero przymierzają się do założenia fotowoltaiki powinni zadać sobie pytanie czy chcą oddawać 20% w rozrachunku z operatorem swojej energii czy warto by było mieć swój magazyn? Natomiast prosumenci odpowiedź znajdą w rachunkach za energię.
Sprawdźmy więc ile w ciągu roku pobraliśmy energii od operatora po rozliczeniu z magazynem. Jeżeli wartość jest spora należało by zainwestować w zwiększenie mocy instalacji i montaż magazynu energii, by w następnym roku zmniejszyć do minimum pobór kW z sieci. Inwestujemy wówczas swoje pieniądze, które przypuszczalnie wydalibyśmy na zakup kW w swój magazyn energii wykorzystując w pełni energię elektryczną wyprodukowaną przez instalację fotowoltaiczną bez zbędnych kosztów zakupu od operatora.