Panele fotowoltaiczne z pewnością najlepiej jest montować na dachu nowym, ale nie jest to warunek konieczny. Z powodzeniem można montować moduły na dachach, które mają już kilka lat. Tylko jest warunek taki aby spełniały określone kryteria, aby  fotowoltaika była efektywnym i bezpiecznym źródłem energii.

 

 

 

Rodzaje dachów:

  • Dach jedno i dwuspadowe
  • Dach płaski
  • Dach wielospadowy
  • Dach kopertowy

 

Dach jedno czy dwuspadowy

wyróżniają się niezbyt skomplikowaną konstrukcją. Jeśli chodzi o montaż paneli fotowoltaicznych na ich płaszczyźnie gdzie powierzchnie zwrócone są na dachu jednospadowym w jednym kierunku a na dachu dwuspadowym- dwóch kierunkach. Montaż paneli fotowoltaicznych nie może być zlokalizowany w stronę północną, bo zyski z fotowoltaiki będą znacznie niższe.

 

Dach wielospadowy

wymagają one więcej pracy przy ich montażu. Ponieważ każda strona dachu jest nasłoneczniona w różny sposób. Ale promienie słoneczne padają o różnym stopniu natężenia.

 

Dach kopertowy

jest to dach, na który nie jest łatwo w odpowiedni sposób założyć panele fotowoltaiczne. Nierównomierne nasłonecznienie różnych  części dachu z pewnością nie sprzyja funkcjonowaniu całego zespołu paneli fotowoltaicznych. Ale odpowiednie rozmieszczenie modułów możliwe jest czerpanie z niej dużych korzyści.

 

Dach płaski

przy montowaniu paneli fotowoltaicznych są potrzebne konstrukcje, aby które zmienią kąt nasłonecznienia modułów. Dzięki temu fotowoltaika będzie mogła przynosić wysokie zyski.

 

Podsumowując

Najważniejsze przy instalacji fotowoltaicznej jest to, aby konstrukcja dachowa  nie miała żadnych uchybień. Ponieważ dach przy słabej konstrukcji grozi zawaleniu pod ciężarem modułów fotowoltaicznych.