Na instalację fotowoltaiczną składają się trzy główne elementy:

 

1. Panele fotowoltaiczne

zbudowane są z pojedynczych ogniw krzemowych połączonych równolegle i szeregowo tworząc panel fotowoltaiczny o mocy zależnej od wielkości i ilości pojedynczych ogniw. Górna część ogniw pokryta jest elektrodami ujemnymi zbierającymi w formie siatki, a dolna część pokryta jest elektrodami dodatnimi w postaci metalowej płytki. Gdy światło słoneczne jako źródło fotonów padające na ogniwo fotowoltaiczne zderza się z elektronami dochodzi do zjawiska fotoelektrycznego. W efekcie całego procesu uzyskujemy prąd stały.

2. Inwerter

falownik, który ma za zadanie przekształcić prąd stały produkowany w modułach fotowoltaicznych na prąd zmienny zgodny z parametrami sieci energetycznej [230 V, 50 Hz ]. Służy on także do monitorowania działania instalacji oraz posiada funkcje zabezpieczające.

3. Licznik dwukierunkowy

wskazuje ilość prądu pobranego z sieci energetycznej oraz ilość energii oddanej wytworzonej przez panele fotowoltaiczne.

 

Instalacja fotowoltaiczna wytwarza prąd, który w pierwszej kolejności zasila urządzenia domowe, jeżeli ilość energii jest nie wystarczająca pobierana jest z sieci energetycznej. Natomiast gdy wytworzonej  energii przez naszą instalację będzie za dużo w stosunku do naszych potrzeb zostanie ona przesłana do sieci energetycznej, którą będziemy mogli odebrać w 80%  zgodnie z obowiązującym system upustów rozliczanym w ciągu jednego roku. Dotyczy to właścicieli instalacji do 10kWp natomiast właściciele instalacji o mocy powyżej 10 kWp do 40 kWp mogą odebrać z sieci 70% oddanej energii.