Czy jest możliwa regulacja wilgotności powietrza za pomocą klimatyzatora?

Klimatyzacja z regulacją wilgotności jest możliwe zarówno dla przesuszenia powietrza w pomieszczeniu, jak i wzrostu wilgotności mogących mieć negatywne skutki dla zdrowia.  Regulacja wilgotności daje użytkownikowi znacznie większe możliwości od klimatyzacji. Dzięki niej możliwe jest zadbanie, ilości pary wodnej w pomieszczeniu zawsze utrzymywała się na jak najbardziej optymalnym poziomie, niezależnie od tego jaką mamy porę roku.

Utrzymanie odpowiedniej wilgotności w danym pomieszczeniu sprawia, iż domownicy nie będą odczuwać negatywnych skutków związanych ze zbyt niską wilgotnością m.in.:

  • Suchość skóry, swędzenie i ból oczu
  • Osłabienie
  • Kaszel, pękanie ust
  • Ból gardła
  • Alergia (przy zbyt niskiej wilgotności unosi się w powietrzu masa kurzu i pyłów)
  • Przemęczenie, bezsenność
  • Podrażnienie dróg oddechowych

Klimatyzatory z regulacją wilgotności są zaopatrzone w regulatory stałowartościowe, które mają na celu utrzymanie wilgotności na określonym poziomie, zazwyczaj 60%, w zależności od temperatury jaka panuje  w pomieszczeniu.  Wilgotność powyżej 60% to wilgotność zbyt wysoka, która nie sprzyja dobremu samopoczuciu człowieka. Tak wysoka wilgotność powoduje także utratę ciepła.

Wpływ klimatyzacji na wilgotność powietrza polega na tym, że urządzenie działające w wersji chłodzącej wykrapla parę wodną z powietrza co wiąże się z osuszaniem, czyli obniżaniem wilgotności. Najwyższa efektywność zostanie uzyskana poprzez połączenie funkcjonalności klimatyzatorów z pompą ciepła czy rekuperacją.

Regulacja wilgotności wpływa pozytywnie na kondycję domu oraz zawartych w nim sprzęty, nie dopuszczając do pękania i wysychania tapet, podłogi i mebli. Hamuje również proces powstawania pleśni i butwienia mebli oraz elementów wykorzystanych w budowie i wykończeniu domu mogące zachodzić w związku z nadmierną wilgotnością.