Jak przygotować instalację fotowoltaiczną na zimę?

 

Choć pierwszy śnieg już za nami to niech prawdziwa zima, w tym roku nie zaskoczy. Instalacja fotowoltaiczna, nie wymaga od właściciela żadnego działania aby produkować energię. Moduły fotowoltaiczne są zbudowane w taki sposób, aby pracowała w każdych warunkach atmosferycznych od upalnych i mocno nasłonecznionych regionów po mroźne i wilgotne regiony.

  • W warunkach zimowych metrowa warstwa śniegu nie powinna powodować żadnych uszkodzeń.
  • Zanieczyszczenia w okresie jesiennym dotyczące liści, ptasich odchodów jak i zanieczyszczenia po zalegającym śniegu które powodują tworzenie się warstw brudu.
  • Najlepszym środkiem do czyszczenia jest woda destylowana, która nie pozostawia żadnych smug ani zabrudzeń.

 

Moduły fotowoltaiczne odśnieża się dopiero, gdy warstwa śniegu jest dość duża i ciężka.

UWAGA! Nie wolno chodzić po panelach czy się o nie opierać – grozi uszkodzeniu modułów

 

 

Jak działa fotowoltaika zimą?

Instalacja fotowoltaiczna zimą w miesiącu grudniu i styczniu produkuje najmniejszą ilość prądu. W tym okresie dni stają się krótsze, a więc jest mniej promieni słonecznych padających na moduły. Dlatego wraz z obniżeniem temperatury spada efektywność modułów fotowoltaicznych. Fotowoltaika zimą się nie przegrzewa. Dzięki temu ruch elektronów jest sprawniejszy. Zimą możemy liczyć na dobre warunki do produkcji prądu jakie uzyskaliśmy z promieniowania słonecznego. Szansa taka pojawia się w słoneczne i bezchmurne dni, z niską temperaturą.

Wiosną i latem panele fotowoltaiczne produkują dużo energii elektrycznej. Nadwyżki prądu wiosną i latem można zmagazynować i odebrać porą zimową. W ten sposób właściciel instalacji fotowoltaicznej staje się jednocześnie producentem jak i konsumentem energii.