Pompa ciepła jest urządzeniem, do którego nie ma wytycznych technicznych określających miejsce montażu w domu. Bardzo ważne jest zapewnienie swobodnego dostępu w razie serwisu czy ewentualnej awarii.

Umiejscowienie jednostki zewnętrznej najczęściej montowane jest na ścianie budynku  lub na bloczkach betonowych oddalonych 1,5m od budynku.

 

Pompa ciepła jest urządzeniem, do którego nie ma wytycznych technicznych określających miejsce montażu w domu. Jednak przy wyborze pomieszczenia należy wziąć pod uwagę rodzaj pompy ciepła, jej wielkość, poziom generowanego hałasu. Bardzo ważne jest także zapewnienie swobodnego dostępu w razie serwisu czy ewentualnej awarii. Gdzie zatem zamontować pompę ciepła?

 

Jednostka zewnętrzna najczęściej montowana jest na ścianie budynku. Jeżeli nie ma takiej możliwości pompa ciepła może być umieszczona od budynku najdalej do 1,5 metra (dokładna odległość jest wyliczana przez producentów urządzenia).

 

Jak daleko jednostka zewnętrzna pompy ciepła?

Przy wyborze miejsca montażu jednostki zewnętrznej i wewnętrznej należy mieć na uwadze określoną przez producenta dopuszczalną odległość między nimi. Wynosi ona zazwyczaj 10-25 m w poziomie i mniej więcej 3-5 m w pionie.

 

Jak daleko może stać pompa ciepła?

Dlatego maksymalna dopuszczalna długość łączącej je instalacji to najczęściej 20-30 m, ale lepiej, żeby to nie było więcej niż 7-8 m. Trzeba też brać pod uwagę, że maksymalna temperatura powietrza, od którego pompa ciepła odbiera energię, nie może przekraczać 35°C.