Pompa ciepła czy ogrzewanie elektryczne? Które rozwiązanie wybrać projektując centralne ogrzewanie?

Pompa ciepła charakteryzuje się stosunkowo wysokimi kosztami inwestycyjnymi, a bardzo niskimi eksploatacjami, z kolei decydując się na ogrzewanie elektryczne należy liczyć się z wysokimi kosztami, które w okresie zimowym wynoszą zazwyczaj kilkaset złotych.

Pompa ciepła to urządzenie, które wytwarza ciepło wykorzystując energię zgromadzoną w powietrzu, wodzie, glebie lub ściekach. Aby pompa ciepła działała, jest potrzebne dostarczenie do napędu sprężarki niewielkiej ilości energii elektrycznej. Jeśli zwrócimy uwagę na koszty eksploatacyjne, szybko okaże się że mniej będziemy płacić za ogrzewanie pompą ciepła, a nie kotłem elektrycznym. Porównując sprawność obu urządzeń, koszty eksploatacyjne kotła na prąd są średnio 4 razy wyższe niż w przypadku ogrzewania pompą ciepła.

Pompa ciepła jest urządzeniem multifunkcyjnym. Dobrze dobrana moc pompy ciepła gwarantuje wysoką efektywność systemu. Kocioł elektryczny służy do ogrzewania pomieszczeń, jeśli chcemy by dodatkowo przygotowywał ciepłą wodę, powinniśmy pomyśleć o kotle dwufunkcyjnym z wbudowanym zasobnikiem na c.w.u. Kocioł w odróżnieniu od pompy, zazwyczaj jest prostym urządzeniem ze sterowaniem dostępnym na miejscu.

Jeśli stoisz przed decyzją czy pompa ciepła a ogrzewanie elektryczne, zdecydowanie warto postawić na pompę ciepła. Jest to rozwiązanie tanie  w użytkowaniu, wygodne, ekologiczne i energooszczędne. Choć wiąże się z dużymi kosztami inwestycyjnymi, przekłada się jednocześnie na znaczne oszczędności.

 

pompa-ciepla_stargard