Często otrzymujemy pytanie – czy odgrzybianie klimatyzacji jest potrzebne?

 

Odpowiedź jest jednoznaczna – tak. Wilgoć jaka zbiera się w urządzeniu sprzyja namnażaniu się grzybni, o czym świadczy nieprzyjemny zapach, a odkażenie zniszczy wszelkie bakterie. Dlatego też odgrzybianie klimatyzacji trzeba wykonywać minimum raz w roku.

Okresowe przeglądy techniczne oraz odgrzybianie i dezynfekcja klimatyzacji pozwala na długie użytkowanie urządzeń klimatyzacyjnych. W przypadku nie czyszczenia klimatyzacji może dojść do sytuacji, w której grzyby i bakterie zalegające na parowniku (chłodnicy) oraz na tacy ociekowej, przedostaną się do powietrza w pomieszczeniu. Wentylator, który jest zamontowany w jednostce wewnętrznej wymusza ruch powietrza w pomieszczeniu. Brak odgrzybiania klimatyzacji może się przyczynić do różnych infekcji np. katar, kaszel.

W okresie największych upałów należy ustawić temperaturę niższą od powietrza zewnętrznego o 5 °C do 7 °C. Układ klimatyzacji i krążący w nim czynnik chłodniczy razem z olejem muszą być nadzwyczaj czyste i pozbawione wilgoci, która może doprowadzić do korozji i uszkodzenia sprężarki. Okresowym przeglądom i czyszczeniu podlega także skraplacz. W tym przypadku trzeba zwrócić szczególną uwagę na chłodnicę. Wentylator, ochładzając przepływający czynnik chłodniczy przez chłodnicę zasysa powietrze. Nie jest ono w żaden sposób filtrowane a co gorsza – wraz z powietrzem do chłodnicy przez chłodnicę zasysa powietrze.

Przegląd klimatyzacji:

 

Przegląd klimatyzacji powinien obejmować takie czynności jak:

  • Mycie filtrów znajdujące się w jednostce wewnętrznej
  • Dezynfekcja i odgrzybianie chłodnicy jednostki wewnętrznej
  • Przepłukanie tac ociekowej oraz instalacji odprowadzająca skropliny
  • Czyszczenie skraplacza w agregacie zewnętrznym
  • Pomiar temperatury nawiewu powietrza
  • Sprawdzenie szczelności układu chłodniczego