Jaką temperaturę utrzymywać w zasobniku c.w.u.?

 

Prawidłowa temperatura CWU jest ważna dla naszego codziennego komfortu i wygody. Nastawienie temperatury ciepłej wody użytkowej należy dostosowywać do swoich potrzeb z uwzględnieniem aspektu ekonomicznego. W domu jednorodzinnym można uznać za właściwą temperaturę zadaną CWU 45–50°C. Odczuwalna temperatura ciała człowieka to 36,6°C, więc woda cieplejsza o około 8 stopni więcej, daje poczucie komfortu.

Jednak przy niższej temperaturze ciepłej wody należy uważać na zagrożenie legionellozą, która dobrze rozwija się w temperaturach 30–45°C. Ponieważ na przestrzeni sezonu grzewczego wymagana temperatura ciepłej wody użytkowej jest zasadniczo wyższa od temperatury zasilania ogrzewania, współczynnik efektywności podczas przygotowania ciepłej wody jest niższy w porównaniu do ogrzewania budynku. Ze względu na efektywność temperatura ciepłej wody ustawiona jest poniżej 60°C.
Warto zaznaczyć, że temperatura zadana CWU może być regulowana w zależności od potrzeb i okoliczności. Na przykład, w okresie letnim, gdy potrzeba podgrzewania wody użytkowej do kąpieli jest mniejsza, można obniżyć temperaturę zadaną, co przyczyni się do oszczędności energii. Jeśli temperatura CWU jest ustawiona na zbyt niskim poziomie, użytkownicy mogą odczuwać dyskomfort podczas korzystania z ciepłej wody.

Z kolei zbyt wysoka temperatura CWU może prowadzić do marnotrawstwa energii. Jeśli temperatura jest niepotrzebnie ustawiona na wysokim poziomie, pompa ciepła będzie zużywać więcej energii, niż to konieczne do podgrzania wody i to z kolei wpłynie na wyższe rachunki za energię.