Jak działa ogrzewanie podłogowe wodne?
Ogrzewanie podłogowe działa na zasadzie promieniowania i konwekcji. Ciepło, które jest rozprowadzane po rurkach lub przewodach grzewczych unosi się w górę pomieszczenia, dzięki czemu różnica temperatury zostaje wyrównana. System grzewczy jest umiejscowiony pod posadzką gdzie osadzone są rurki, w których płynie przez nie woda ogrzewana z kotłowni lub pompy i ciepła. Następnie przepływa pod całą powierzchnią podłogi, oddając dzięki temu ciepło. Główną zaletą takiego rozwiązania jest to, że ciepło wypromieniowane z podłogi jest odczuwalne jako przyjemne i naturalne, nie powodując uczucia suchego powietrza w ogrzewanym pomieszczeniu.
Takie ogrzewanie podłogowe jest bardziej oszczędne niż tradycyjne grzejniki, ponieważ potrzebna jest niższa temperatura wody, aby uzyskać taki sam efekt cieplny. Woda znajdująca się w instalacji zostaje nagrzana do temperatury 40-50 °C, gdzie ciepło stopniowo wydostaje się przez podłogówkę i dzięki temu równomiernie rozprowadza się po mieszkaniu. Ogrzewanie podłogowe wodne może połączyć z innymi instalacjami np. kolektory słoneczne, pompa ciepła, piec gazowy itp. Dzięki temu koszt takiego ogrzewania jest znacznie bardziej ekonomiczny.
Zaletą ogrzewania podłogowego
- Równomierny rozkład temperatur w pomieszczeniu;
- Nawierzchnia podłogowa nagrzewa się do temperatury 27-30°C;
- Instalacja nadaje się do niemal każdego pomieszczenia;
- Tanie w eksploatacji;
- Powietrze nie jest tak suche, jak w przypadku stosowanie tradycyjnych grzejników ( większa wilgotność), co pozwala ograniczyć namnażanie roztoczy;
- Optymalna dla organizmu człowieka rozkład temperatury ( niższa powyżej tułowia, wyższa przy stopach);
- Idealne rozwiązanie dla osób cierpiących na alergię czy astmę;
- Mniejsze zużycie czynnika grzewczego niż przy kaloryferach, które często wymagają temperatury zasilania powyżej 60°C, natomiast przy podłogówce wystarczy 45°C.
Im warstwa wykończeniowa będzie miała mniejszy opór przewodzenia, tym więcej odda ciepła.
Montaż instalacji wodnej wymaga doświadczenia i precyzji. Prace możemy wykonać samodzielnie, jednak jest to dość ryzykowne. Dlatego montaż instalacji warto powierzyć sprawdzonym fachowcom, którzy mają dobrą opinię i udzielają gwarancji na swoje usługi.