Gdzie nie należy montować ogrzewania podłogowego?

 

Ogrzewanie podłogowe można zastosować w każdym pomieszczeniu: salonie, na korytarzu, w garażu i innych pomieszczenia. Ale nie rozmieszcza się w miejscach, w których instalacja nie będzie przekazywać ciepła lub będzie to mocno utrudnione. Do takich miejsc m.in. należą meble, a także inne elementy wyposażenia, takie jak wanna czy prysznic z brodzikiem.

 

Jakie są zalety ogrzewania podłogowego?

 

  • Równomierne rozprowadzenie ciepła w ogrzewanym pomieszczeniu
  • Temperatura przy podłodze jest wyższa, niż w okolicy głowy
  • Mniej suche powietrze, niż przy korzystaniu grzejników
  • Oszczędność energii, gdzie ciepło jest rozprowadzane po całej podłodze, co sprawia iż temperatura nie musi być zbyt wysoka to z kolei pozwala obniżyć rachunki zużycia energii o kilka a nawet kilkanaście procent.
  • Optymalne warunki dla alergików
  • Chłodzenie pomieszczeń tylko w budynkach, gdzie jest pompa ciepła

 

 

Jak ekonomicznie korzystać z ogrzewania podłogowego?

 

By zapewnić prawidłowe działanie instalacji, nie powinno się przekraczać wartości 55°C. Temperatura, która zapewnia podłodze ok. 30°C, czyli maksimum, gdzie powyżej robi się za ciepło, a to sprawia złe samopoczucie domowników. W zasadzie jedyną szczególną modyfikacją sposobu sterowania w przypadku pomp ciepła, powinno być dążenie do utrzymania jak najniższej temperatury wody w obiegu, bo wtedy pompa pracuje bardziej ekonomicznie.

Ekonomiczne korzyści z ogrzewania podłogowego jesteśmy w stanie uzyskać ale zależy to w dużej mierze od nas samych m.in. nawyków i sposobów użytkowania systemu grzewczego.